Üss vagy fuss, avagy a stressz hatás a szervezetre
A stressz nem betegség, de előkészíti a terepet hozzá.
Az élet természetes velejárója a stressz, sőt szükség is van rá, hogy testünk és jellemünk is fejlődjön. De nem mindegy milyen mértékű és milyen hosszú stressznek tesszük ki szervezetünket.”Bizonyos mértékű stressz, vagyis a környezet kihívásai és optimális szintű megterhelés az élményekkel teli élet és egészséges lelki működés feltétele.” (Selye, 1976) A test arra lett “kitalálva”, hogy folyamatosan alkalmazkodjon a belső és külső változásokhoz. Gondoljunk bele, bizonyos helyzetekben szó szerint életmentő, hogy bekapcsol a stressz reakció. Sétálunk az utcán, majd a zöld lámpánál lelépünk az úttestre, azonban hirtelen egy autó átszáguld előttünk. Ebben a pillanatban az agy “kapcsol”, elkezdi a vért izmaink felé áramoltatni, a légzés és a szívverés felgyorsul… így képesek vagyunk megállni vagy hátra ugorni egy ilyen szituációban.
A mai kor emberét kevésbé fenyegetik tényleges fizikai behatások, míg az ősidőkben ténylegesen küzdeni kellett az életben maradásért, tehát vagy “ütött vagy futott” az ősember a kardfogú tigris elől. Ekkor a testben a stressz hatására felszabadult hormonok és a szimpatikus idegrendszer aktiválása szó szerint életet mentettek.
Agyunk folyamatosan biológiává alakítja át a pszichológiát. (Joachim Bauer)
Hogy néz ki ez a reakció mai kor emberénél?
Ritkán vagyunk kitéve fizikai stressznek, ahol életünkért kell küzdeni. Viszont a szervezet a pszichés stresszre is hasonló kép reagál. A munkahelyünkön ugyan nem szoktunk elfutni a főnökünk által ért stressztől, vagy egy rossz párkapcsolatban nem kell fizikálisan harcolnunk, hogy megkapjuk az érzelmi biztonságot, de a testünk lereagálja az idegrendszer és a hormonok szintjén. Fejben lehet, hogy már rég túlléptünk az adott helyzeten, de testünk hordozza ezen reakciók sokaságának következményét. Fontos tudnunk, hogy az evolúció folyamán a testünk nem tudott alkalmazkodni a jelenkor stresszeihez, így minden apróbb stresszre is úgy reagál, mintha küzdenie vagy menekülnie kellene a kardfogú tigris elől.
Az Általános Adaptációs Szindróma (GAS) Selye János nevéhez fűződik, aki több évtizeden át kutatta a stressz hatását az emberi szervezetre. Amikor találkozunk egy stresszorral az alábbi folyamat zajlik le:
1, Vészreakció “üss vagy fuss”
- felgyorsul a szívműködés, hogy több vér jusson az izmokhoz
- felgyorsul a légzés, hogy több oxigén jusson a vérbe
- megemelkedik a vérnyomás
- emelkedik a vércukorszint
- a nem létfontosságú szervekről a meneküléshez szükséges szervek felé áramlik- emésztőrendszerből az izmok felé
- kitágulnak a pupillák, hogy több fény jusson a szembe
- az idegrendszer éber lesz, a figyelem beszűkül
2, Ellenállás
A nem szűnő stressz hatására a szervezet elkezd aktívan ellenállni, vagyis a megváltozott paraméterekhez alkalmazkodni, mely rengeteg energiát emészt fel.
- állandósult magas vérnyomás
- szabálytalan légzés
- alvászavarok az állandó éberség miatt
- görcsös izmok, a feszültség miatt
- emésztési problémák, mivel a vér inkább az izmokba áramlik
Amikor a szervezet ezt már nem tudja tolerálni, bekövetkezik a kimerülés szakasza.
3, Kimerülés
Ebben a fázisban elfogynak a tartalékolt energiák, az immunrendszer legyengül, bekövetkezik a betegség.
Mit tegyünk ha már kialakult a kimerülés fázisa?
Szüntessük meg a stresszort, amennyiben lehetséges. Változtassunk a munkahelyi körülményeken, lépjünk ki a rossz párkapcsolatból, húzzuk meg a határainkat.
Kerüljük el a stressz ismétlődést. Vizsgáljuk meg miért hagytuk, hogy a stressz idáig elfajuljon. Adjuk meg magunknak azt az önbizalmat, önbecsülést és az érzelmi biztonságot, melyből bátran tudunk nyitni a világ felé.
A kialakult fizikai elváltozásokat hozzuk helyre. Ebben nagy segítség lehet a bio és neurofeedback tréning, mellyel újra megtaníthatjuk a testet és az agyat a helyes működésre.
- kiegyensúlyozott légzés- Légzés biofeedback
- optimális pulzus és vérnyomás- Szívferkvencia variabilitás biofeedback
- ellazult izomzat- Izom biofeedback
- csökkent izzadékonyság- Bőrellenállás biofeedback
- megfelelő perifériás bőrhőmérséklet- Bőrhőmérséklet biofeedback
- relaxált nyugodt állapot- Alfa-Theta tréning
- figyelem, koncentráció- SCP tréning
Amennyiben mindezt meg tudtuk tenni, a stressz többé nem probléma lesz, hanem kihívás.